Klastorp - Essinge skolor informerar 2017-09-08

 

Bästa föräldrar!

 

Så är läsåret igång och mycket spännande ligger framför.

 

Tack för en fantastisk uppslutning vid våra föräldramöten där skolans personal presenterades och ni informerades om skolans mål, prioriteringar, värdegrund, förväntansdokument, organisation, innehåll och upplägg detta läsår.

 

Skolorna är nu organiserade i arbetslag där både skola och fritids ingår. Detta är nytt för skolans personal och vi hoppas att detta på sikt ska skapa ännu bättre förutsättningar för elevernas lärande - både kunskapsmässigt och socialt.

 

Den 14 september genomförs läsårets första TEA-dag. (TEA = Tillhörighet, Engagemang o Allas lika värde). Då möts skolans elever i tvärgrupper för att lära känna varandra bättre och för att få nya kompisar. Temat för dagen är ”Mer än en berättelse”.

 

Vi ser fram emot ett fint läsår och ett gott samarbete med er föräldrar.

 

Nedan finns kalendarium för läsåret.

 

Skolledningen

 

 

Kalendarium 2017 Höstterminen                   

 

Fritids EVENT/jourfritids 13 september från kl. 15.00

TEA dag 14 september

Studiedag/lovfritids 20 september

Föräldraråd Klastorpsskolan 26 september 18.00

Föräldraråd Essingeskolan 27 september 18.00

Skolråd Klastorpsskolan 3 oktober 15.00

Skolråd Essingeskolan 4 oktober 15.00

TEA dag 24 oktober

Höstlov v. 44

Lucia 13 december

Julavslutning 21 december

 

 

Kalendarium 2018 Vårterminen

 

Planeringsdag/Jourfritids 9 januari

Skolstart 10 januari

Sportlov v. 9

Påsklov v. 14

Studiedag/Lovfritids 30 april

Lov Kristi Himmelfärdsdag 11 maj

Skolavslutning 8 juni

 

 

Dela:
Kategorier: